Dunstan Kamana

From Chalo Chatu, Zambia online encyclopedia
Jump to navigation Jump to search
Dunstan Kamana
Zambian Ambassador to the United States of America
In office
Template:En dash range
PresidentFrederick Chiluba
Preceded byPaul J. F. Lusaka
Succeeded byAtan Shansonga
Permanent Representative of Zambia
In office
Template:En dash range
PresidentKenneth Kaunda
Preceded byRupiah Banda
Succeeded byGwendoline Konie
Zambia's High Commissioner to Canada
In office
Template:En dash range
PresidentKenneth Kaunda
Personal details
Born
Dunstan Weston Kamana

(1937-04-19)19 April 1937
Choma
Died13 September 2009(2009-09-13) (aged 72)

Dunstan Weston Kamana (19 April 1937 – 13 September 2009) was a Zambian journalist, Permanent Representative of Zambia to the United Nations former ambassador to the United States ambassador to U.S.S.R and Zambia's High Commissioner to Canada. He has also served as the Presidential Press Secretary to Kaunda.

Life and Career

Kamana was born on April 19, 1937, in Choma. He was educated at St Mark’s College in Mapanza. In January 1965 he was appointed as Presidential Press Secretary until July 1966 when he became Director of Information for two years and later became first Zambian editor in chief of Times of Zambia until 1972 when he was appointed general manager of the Dairy Produce Board and later in the same year he was sent to Moscow as ambassador where he served for only two years and was then appointed as Zambia's High Commissioner to Canada from 1974- 1976.